Inne Modlitwy do Świętych Organizacje i stowarzyszenia

4 grudnia 2009, Dzień Modlitw za Bezrobotnych

Katolicy w Polsce, we wspomnienie św. Barbary, patronki ludzi trudnej pracy – 4 grudnia – modlą się za osoby bezrobotne. Dzień Modlitw za Bezrobotnych został

Katolicy w Polsce, we wspomnienie św. Barbary, patronki ludzi trudnej pracy – 4 grudnia – modlą się za osoby bezrobotne. Dzień Modlitw za Bezrobotnych został uchwalony przez polskich biskupów w październiku 2003 roku, podczas 324. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

“Niech 4 grudnia będzie dniem nie tylko modlitwy za bezrobotnych, ale i solidarności z nimi. (…) Człowiek ma prawo do pracy i ma obowiązek pracy, bo ma obowiązek kształtowania siebie przez pracę. Ale trzeba mu stworzyć możliwość pracy” – napisał abp Tadeusz Gocłowski, wówczas delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy (od 20 czerwca 2008r. jest nim biskup kielecki Kazimierz Ryczan), w okolicznościowym liście inicjującym w 2003 roku obchody Dnia Modlitw za Bezrobotnych. Data dnia nieprzypadkowo zbiega się z liturgicznym wspomnieniem św. Barbary ? która jest m.in. patronką ludzi ciężkiej pracy.

541px-Figura_świętej_Barbary_737
Modlitwy do Świętej Barbary

Barbaro, Patronko święta,
o górnikach twych pamiętaj.
Strzeż nas od wszelkiej przygody,
żywiołu ognia i wody.

W złej godzinie śpiesz z pomocą,
czuwaj z nami dniem i nocą.
Święta Barbaro, podziemi Pani,
bądź zawsze z nami.

“Boże, święta Barbara, męczennica, dochowała wierności Tobie aż do śmierci, za jej wstawiennictwem broń nas od wszelkich niebezpieczeństw i w godzinę śmierci umocnij nas sakramentem Ciałem i Krwi Twojego Syna” (Mszał, s. 248′).

Barbarko panno, Służebniczko Boża,
Kto się będzie modlił do Ciebie,
Bez sakramentu umrzeć nie może.

(md ? Biuro Prasowe KEP 2009)

Przeczytaj też!  BĄDŹ UWIELBIONY CHRYSTE, KRÓLU KRÓLÓW

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy