Dzień Świętości Życia

Przyjąć dziecko z ufnością ? jak Maryja

23.03.2012

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzimy Dzień Świętości Życia. To dla wielu czas rozpoczęcia 9-miesięcznej Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W weekend w różnych miastach przejdą Marsze dla Życia, będą się również odbywały sympozja i wystawy pro-life.

Co roku 24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Życia, a w uroczystość Zwiastowania Pańskiego ? przypadającą zazwyczaj 25 marca, w tym roku zaś 26 marca ? Dzień Świętości Życia. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca uwagę, że przesłanie tych dni jest podobne. ?Niech nasza refleksja, afirmacja i działanie na rzecz każdego ludzkiego życia od jego poczęcia, znajdzie w tych dniach szczególny wyraz? ? zachęcają obrońcy życia.

W Warszawie już od 16 marca trwa ?Tydzień dla Życia?. Obejmuje on festiwal filmów ?Pro-Life?, panele dyskusyjne, warsztaty metod rozpoznawania płodności, nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu w ramach ?Warszawskiego Jerycha?. Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia jest II Kongres Demograficzny. Kulminacją inicjatywy będzie zaś Marsz Świętości Życia. W niedzielę 25 marca o godz. 12.30 sprzed katedry św. Floriana na Pradze i katedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, po Mszach św. wyruszą dwie grupy VII Marszu Świętości Życia. Około godz. 14.00 spotkają się one na Placu Zamkowym i stamtąd wspólnie przejdą Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godz. 14.45 odbędzie się koncert ?Jutrznia za nienarodzonych?.

W sobotę 24 marca tradycyjnie na Jasnej Górze spotkają się obrońcy życia na dorocznej pielgrzymce. Wspólna modlitwa, wykłady i wręczenie nagród laureatom VIII edycji konkursu im. ks. J. Popiełuszki ?Pomóż ocalić życie bezbronnemu? złożą się na program pielgrzymki. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Nowak. Modlitewne spotkanie na Jasnej Górze zakończy Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będącą jednocześnie Dniem Świętości Życia, w warszawskim kościele oo. paulinów o godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za 25 lat Duchowej Adopcji. Godzinę później podczas Mszy Świętej będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Paulini z warszawskiego kościoła Ducha Świętego przy ul. Długiej 3 podjęli jako pierwsi Duchową Adopcję w 1987 roku. W trakcie pielgrzymek na Jasną Górę od 1991 r. prowadzą rekolekcje na temat Duchowej Adopcji, a od 1996 r. oo. paulini na Jasnej Górze prowadzą dwa razy do roku rekolekcje formacyjno-szkoleniowe dla animatorów ruchu Duchowej Adopcji.

Narodowy Dzień Życia, jest ? zgodnie z uchwałą Sejmu RP ? ?okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych?. Ma być także motywem ?solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia?. W 2012 r. Narodowy Dzień Życia obchodzony jest pod hasłem ?Rodzina receptą na kryzys?.

Dzień Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W tekście encykliki ?Evangelium vitae? czytamy, że podstawowym jego celem jest ?budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji?.

Zobacz także:
Plakaty, opracowania i filmy pro-life
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci
Zaproszenie na XXXII Pielgrzymkę Obrońców Życia
Narodowy Dzień Życia

(PFROŻ/md ? Biuro Prasowe KEP 2012)

Authors

Related posts

Top