Episkopat

Modlitwa w komunii z Kalkutą

Modlitwa w komunii z Kalkutą Taizé – Kalkuta – Warszawa, 07.10.2006, Warszawa, kościół św. Marcina W dniu 7 października (sobota) o godz. 16.15 w warszawskim

Modlitwa w komunii z Kalkutą

Taizé – Kalkuta – Warszawa, 07.10.2006, Warszawa, kościół św. Marcina

W dniu 7 października (sobota) o godz. 16.15 w warszawskim kościele św. Marcina przy ulicy Piwnej odbędzie się modlitwa ze śpiewami z Taizé. Ekumeniczne nabożeństwo zostanie zorganizowane w komunii z młodzieżą i braćmi ze Wspólnoty z Taizé, zebranymi na wieczornej modlitwie w Kalkucie, podczas odbywającego się w dniach 5-9 października Międzynarodowego Spotkania Młodych.

O tej samej godzinie w kilkudziesięciu miejscach całego świata młodzi chrześcijanie połączą się w modlitwie z zebranymi w Kalkucie uczestnikami azjatyckiego spotkania.
Międzynarodowe Spotkanie Młodych w Azji odbędzie się już po raz trzeci. Poprzednie spotkania miały miejsce w Madrasie w 1985 r. i 1988 r. W Spotkaniu w Kalkucie uczestniczyć będą dziesiątki tysięcy młodych chrześcijan z Azji i innych kontynentów. Polska będzie reprezentowana przez ponad 20-stu młodych chrześcijan.
Tegoroczne spotkanie w Indiach zostało zapowiedziane przez Brata Aloisa, przeora Wspólnoty z Taizé, podczas mediolańskiego Europejskiego Spotkania Młodych w grudniu 2005 r. Pomysł na zorganizowanie jednego z etapów ?pielgrzymki zaufania przez ziemię?
w Kalkucie, jest odpowiedzią na ostatnią wolę Brata Rogera, aby na świecie poszerzało
się zaufanie i pokój między ludźmi. Wspólnota z Taizé, odpowiadając na apel swojego założyciela, rozszerza ?pielgrzymkę zaufania przez ziemie? na inne kontynenty. W kolejnych latach zapowiedziano Międzynarodowe Spotkania Młodych w Afryce oraz Ameryce Płd.
i Płn. Jednocześnie Wspólnota z Taizé kontynuuje ?pielgrzymkę zaufania w Europie?, organizując już po raz 29. Europejskie Spotkanie Młodych. Tym razem tysiące młodych ludzi z Europy i innych kontynentów gościć będzie od 28 grudnia 2006 do 1 stycznia 2007 Zagrzeb, stolica Chorwacji.
Wioska Taizé położona jest we Francji, na południu Burgundii, gdzie młody ewangelik reformowany Roger Schutz założył w 1940 r. międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Liczy ona obecnie ponad stu braci pochodzenia ewangelickiego i katolickiego, wywodzących się z ponad dwudziestu pięciu narodowości. Bracia zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz
do daleko idącej prostoty. Utrzymują się oni wyłącznie z własnej pracy. Nie przyjmują osobistych darów, ani prezentów. Niektórzy z nich – tworząc kilkuosobowe grupy, zwane ?fraterniami? – żyją wśród najuboższych w Bangladeszu, Brazylii, Korei Południowej
i Senegalu.
Od końca lat 50-siątych tysiące młodych ludzi z niemal z całego świata przyjeżdża do Taizé, aby brać udział w cotygodniowych spotkaniach modlitewno-refleksyjnych. Niektórzy bracia z Taizé odwiedzają różne miejsca w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Europie, aby tam prowadzić małe i duże spotkania. Wszystkie są etapami tej samej ?pielgrzymki zaufania przez ziemię?.

Przeczytaj też!  Dzień modlitw w intencji pomordowanych w czasie II wojny światowej i modlitwa o pokój

(md ? Biuro Prasowe KEP 2006)

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy