Inne

VI Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym

VI Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym W ostatni poniedziałek lipca (26.07) br. już po raz szósty do Sanktuarium św. Michała Archanioła i

VI Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym

W ostatni poniedziałek lipca (26.07) br. już po raz szósty do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym przybędą tysiące wiernych z różnych parafii, by uczestniczyć w Ogólnopolskiej Modlitwie o Trzeźwość naszego Narodu. Wśród uczestników będzie również abp Józef Michalik.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.20 specjalnym programem pt. ?Miejsce, gdzie bije źródło wolności”. Poprowadzi go młodzież i przedstawiciele zakonnych rodzin michalickich. Program przybliża postaci: św. Michała Archanioła, błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza oraz służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek.

O godz. 18.45 rozpocznie się liturgia Mszy świętej, której będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wespół z nim Eucharystię będzie sprawował bp Tadeusz Bronakowski, sufragan z Łomży, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP, który wygłosi homilię, przełożony generalny Zgromadzenia Michalitów ks. Kazimierz Radzik oraz kilkudziesięciu innych kapłanów.


W spotkaniu uczestniczą policjanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, młodzież z XXVI Pieszej Pielgrzymki o Trzeźwość z Warszawy do Miejsca Piastowego.

Jak zawsze, transmisję ze spotkania przeprowadzi Radio Maryja i Telewizja ?Trwam”. Dlatego po liturgii, o godz. 21.40, na antenie radiowej rozpoczną się Rozmowy Niedokończone, których temat brzmi: ?Konieczność podejmowania dróg wolności od zniewoleń uruchamianych przez reklamy dotyczące picia alkoholu”. Wezmą w nich udział: bp Tadeusz Bronakowski, senator Kazimierz Jaworski, prof. Barbara Gujska, ks. dr Jan Seremak CSMA oraz s. Laura, michalitka.

To modlitewne spotkanie zostanie poprzedzone sesja naukową, która rozpocznie się o godz. 16.00 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Br. Markiewicza w Miejscu Piasto-wym. Temat sesji, którą poprowadzi senator Kazimierz Jaworski brzmi: Zniewalający wpływ medialnych reklam na podejmowane wysiłki uwalniania od uzależnienia alkoholowego.

Początki Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu sięgają roku 2005, kiedy to niedługo po beatyfikacji apostoła trzeźwości ks. Bronisława Markiewicza, senator Kazimierz Jaworski zwrócił się z tą inicjatywą do Przełożonego Generalnego ks. Kazimierza Radzika. Dlaczego zawsze ostatni poniedziałek lipca? Bo to tuż przed rozpoczęciem sierpnia – miesiąca trzeźwości. Dlaczego w Miejscu Piastowym? Bo tu przez dwadzieścia lat (1892-1912) żył i ofiarnie pracował błogosławiony ks. Bronisława Markiewicza. Często powtarzał: ?Polska albo będzie trzeźwa, albo wcale jej nie będzie”. Słowa zamieniał w czyn, ofiarnie pracując nad wykorzenieniem pijaństwa, ucząc pięknego życia i rozwijania talentów w trzeźwości.

Przeczytaj też!  Modlitwa do Św. Rity

Inicjatywa została podjęta – do tej pory wspomniana modlitwa odbyła się w sanktuarium w Miejscu Piastowym już pięć razy. W spotkaniu uczestniczą biskupi (do tej pory: abp Józef Michalik, bp Antoni P. Dydycz, bp Ignacy Dec, bp Józef Zawitkowki i bp Tadeusz Bronakowski), dziesiątki kapłanów, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, tysiące wiernych.

(Ks. Krzysztof Poświata CSMA)

źódło: http://jmichalik.episkopat.pl/wydarzenia/3073.1,VI_Ogolnopolska_Modlitwa_o_Trzezwosc_Narodu_w_Miejscu_Piastowym.html

hastagi na stronie:

#ostatnie wydarzenia w sanktuarium w miejscu piastowym

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy